Jedzenie w ujęciu filozoficznym energia dla ciała.

Na jedzenie można patrzeć z wielu perspektyw.

  • Dla jednych jest, to wyłącznie zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych. Paliwo do ludzkiego akumulatora, które pozwala przeżyć kolejny dzień, ale nie wnosi poza tym niczego więcej.
  • Inni celebrują każdy posiłek. Jedzenie nie jest dla nich jedynie sposobem zaspokojenia głodu, jest czymś o wiele ważniejszym.

Jedzenie - źródło energii i budulca

Przyjmowanie pokarmów jest dla człowieka niezbędne do utrzymania przy życiu. Dzięki skomplikowanemu działaniu układu trawiennego, przy udziale skomplikowanych związków chemicznych, żywność jest zamieniania na budulec dla organizmu oraz energię potrzebną do jego funkcjonowania.

Człowiek jest stanie przeżyć bez jedzenia przez wiele dni (pomijamy komfort takiego stanu rzeczy i wpływ głodówki na zdrowie) dzięki możliwości zmagazynowania energii niczym w akumulatorze żelowym. Dzięki temu nie jesteśmy zmuszeniu do ciągłego dostarczania pożywienia i możemy przetrwać nawet długi czas bez dostawy energii.

Jedzenie

Jedzenie dla przyjemności

Wiele osób łączy jedzenie z przyjemnością, pozytywnymi emocjami i niesamowitymi doznaniami zmysłowymi.

Traktują spożywanie posiłków jak swoisty festiwal smaku, który należy obchodzić każdego dnia. Równie istotny jest dla nich sposób, w jaki posiłek jest przygotowywany i spożywany oraz ludzie, z którymi przyjdzie go dzielić.