Danie główne

Klasycznym polskim daniem głównym jest mięso z ziemniakami. Taki obiad jest ciągle często spotykany na stołach domowych oraz restauracyjnych. Od 17. wieku w naszym kraju ziemniaki zyskały ogromną popularność i utrzymują ją sobie do dnia dzisiejszego. Są one bowiem przyrządzane na wiele sposobów, więc w zasadzie nigdy się nie znudzą. Ziemniaki możemy podawać gotowane, pieczone, zapiekane oraz w formie placków ziemniaczanych czy frytek. W niektórych domach do dziś są na blasze smażone ziemniaki pokrojone w kółeczka, które na Śląsku nosiły swoistą nazwę - „patelónki”. Chodzi o smażenie bez oleju i jakichkolwiek przypraw wprost na blasze. Dziś niestety w nowoczesnych kuchniach nie mamy możliwości takiego przygotowywania potraw.

Polacy często jadają drób, wołowinę, cielęcinę oraz wieprzowinę. Mogą być one przygotowane na wiele sposobów. Spotykamy się więc z postaciami takimi jak kotlety, gulasze, pulpeciki itd. Mięso jest dla człowieka naturalnym składnikiem pożywienia. Dla wegetarianina jest jednak niedopuszczalny. Dla nich również w kuchni polskiej znajdzie się wiele smacznych dań.

Danie główne jest ogólnie takim jedzeniem, które powinno nasycić. Dawniej panował zwyczaj podawania wielkich obiadów. Współcześnie już liczymy się z umiarem i rzadziej nakładamy zupełnie pełny talerz. Wskazane jest, aby nie podchodzić do obiadu z zupełnie pustym żołądkiem. To główne jedzenie dnia zachęci wtedy smakosza do łapczywego spożywania dużej ilości pokarmu. Taki sposób jedzenia jest nie tylko nie zdrowy, ale również niepoprawny. Jeżeli jednak w miarę możliwości dotrzymujemy zasadę 5 posiłków dziennie, obiad będzie dla nas głównym daniem, podczas którego będziemy się mogli w pełni rozkoszować smakiem.

admin